Polskie Radio
Section05
Zobacz także

Historia Państwowych Gospodarstw Rolnych. "Maksymalnie 30 proc. PGR-ów było rentownych"

"Zboże rosło jak las" to książka, w której Bartosz Panek przybliża czytelnikowi sytuację osób związanych z Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi. W audycji "Rozmowy po zmroku" w Programie 2 Polskiego Radia autor opowiedział o kulisach powstania tego dzieła oraz odniósł się do wielu stereotypów, jakie na przestrzeni lat narosły wokół słynnych PGR-ów i ich pracowników.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka PRL rolnictwo komunizm PGR Aldona Łaniewska-Wołłk Bartosz Panek

Złość, lęk i inne emocje w języku polskim. Jak je wyrażamy?

- Myślę, że w polskiej kulturze mamy taką tendencję do niehamowania negatywnych emocji. (...) Polacy, i w ogóle narody wschodnioeuropejskie, lubią narzekać - ocenia Matylda Kozakiewicz - polonistka, psycholożka (absolwentka UW i SWPS) i publicystka. W kolejnym wydaniu audycji "PrzySłowie" ekspertka wraz z Mateuszem Adamczykiem przeanalizowała, jak w języku polskim wyrażamy swoje emocje.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty feminatywy polszczyzna

Ludzie chorzy na otyłość olbrzymią: co się z nimi dzieje, jak można im pomóc?

Otyłość to choroba na którą w Polsce choruje coraz więcej osób. Jednak dla sporej części społeczeństwa to tylko efekt zaniedbań i lenistwa. Otyłość olbrzymia jest skrajnym przypadkiem tej choroby. Osoby ważące 200, 300 i więcej kilogramów to najbardziej tajemnicza grupa społeczna. Nie wiadomo, ile ich jest w Polsce, ale pewne jest, że będzie ich coraz więcej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka zdrowie otyłość społeczeństwo medycyna depresja Agnieszka Szydłowska

"Oczy Mony" Thomasa Schlessera. Powieść o chorej dziewczynce, która poznaje życie dzięki dziełom sztuki

- Dzieło sztuki jest nie tylko tym, co można nazwać nośnikiem estetyki. Jest równie czymś, co uczy nas wiele o sensie życia i o samym życiu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Thomas Schlesser. Bohaterka powieści "Oczy Mony" odwiedza paryskie muzea, gdzie oglądając obrazy, w przyspieszonym tempie uczy się życia.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Thomas Schlesser Wioletta Grzegorzewska

Nowa wystawa w Muzeum Polin. Jak wyglądało życie w przedwojennych polsko-żydowskich miasteczkach?

W najbliższy piątek (17.05) w Muzeum Polin zostanie otwarta wystawa pt. "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata". Będzie to okazja do zobaczenia codzienności w przedwojennym miasteczku, w którym żyją obok siebie Polacy i Żydzi. Kuratorki wystawy - dr Natalia Romik i dr Justyna Koszarska-Szulc opowiedziały w "Poranku Dwójki", m.in. dlaczego ich wybór padł akurat na Opatów oraz jak wyglądała ówczesna rzeczywistość.
Zobacz więcej na temat:  POLIN Żydzi Opatów malarstwo Aldona Łaniewska-Wołłk Justyna Koszarska-Szulc Natalia Romik Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka

Własne "M" w cieniu kredytu. Jak walczyć z kryzysem mieszkaniowym?

Coraz więcej osób i rodzin w Polsce wpada w lukę mieszkaniową. Nie stać ich na zakup własnego "M"; nawet jeśli byliby w stanie sfinansować taki zakup z pomocą kredytu, skończyłoby się to dla nich pogorszeniem ogólnej sytuacji życiowej - rezygnacją z aspiracji dotyczących kształcenia dzieci czy spędzania wolnego czasu lub podróżowania. Jak można walczyć z tym problemem? I co nam grozi, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Jagiełowicz Jan Śpiewak mieszkanie mieszkania na wynajem mieszkania nieruchomości deweloper

Kupcy ze spalonej hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie. Reportaż "Strach o przetrwanie"

Wielu nie potrafi ukryć łez. Stracili wszystko. Część z nich może już sobie nie poradzić. Czy kupcy ze spalonej hali przy ulicy Marywilskiej w Warszawie otrzymają realną pomoc? Bez pracy i pieniędzy zostało kilka tysięcy osób. Do tego należy dodać rodziny kupców i dostawców. Posłuchaj reportażu "Strach o przetrwanie" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż pożar Marywilska

"Adwokat Biesa" - alternatywna historia Rosji. Dochód wesprze Ukrainę i Białoruś

- Boris Akunin od kilkunastu lat mieszka poza Rosją. Zawsze jego pozycja była antykremlowska i antyputinowska, a od czasu wybuchu wojny w Ukrainie jest zdecydowanie bardziej zaangażowany i w pomoc uchodźcom z Ukrainy, i w działania integrujące demokratyczną emigrację rosyjską - mówił w Dwójce Tomasz Cudowski, który przetłumaczył książkę tego autora pt. "Adwokat Biesa".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając Rosja książki satyra literatura Boris Akunin

Wpływ słońca na skórę i włosy. Jak chronić się przed nadmiarem promieniowania UV?

Korzyści z umiarkowanej ekspozycji skóry na słońce jest wiele. Główną zaletą jest wytwarzanie witaminy D3. Niestety jest również wiele zagrożeń, na przykład choroby nowotworowe; te wiążą się z nadmiarem promieni słonecznych docierających do naszej skóry i głowy. Możemy się przed nim uchronić, nawet za pomocą zwykłego kremu z filtrem. - Profilaktyka jest najważniejsza: przeciwnowotworowa i przeciwstarzeniowa - mówi dr Katarzyna Zakrzewska, dermatolożka w trakcie specjalizacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski zdrowie medycyna promieniowanie opalanie